ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում
Հարգելի գործընկերներ, մշակութային ժառանգության կանխամտածված ոչնչացումը եւ անօրինական թրաֆիքինգն այսօր առավել քան արդիական խնդիր է, քանզի այն, ինչ արել է եւ դեռ շարունակում է անել ԴԱԻՇ-ը Իրաքում եւ Սիրիայում, մշակութային եղեռն է: Ես միանում եմ զեկույցի հեղինակ Ստեֆան Շեննախին եւ կոչ եմ անում Եվրոպայի խորհրդի անդամ այն պետություններին, որոնք դեռ չեն ստորագրել եւ վավերացնել «Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություններում մշակութային արժեքների հանդեպ հանցագործության մասին» կոնվենցիան, դա համարել օրակարգի առաջնային հարց, ինչպես նաեւ՝ վավերացնել «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիան:
Այն, ինչ արել եւ շարունակում է անել ԴԱԻՇ-ն իր վերահսկողության տակ գտնված տարածքներում՝ թալանելով, ոչնչացնելով եւ վաճառելով մշակութային ժառանգությունը, միջազգային ահաբեկչության եկամտի երրորդ աղբյուրն է զենքի եւ թմրանյութերի ապօրինի վաճառքից հետո: Այդուհանդերձ, հարգելի գործընկերներ, ես կրկին այս ամբիոնից ուզում եմ ուղղել հարց, որի պատասխանը այդպես էլ չի տրվել: Ու՞ր էիք դուք եւ ու՞ր էր միջազգային հանրությունը, երբ ԴԱԻՇ-ից ոչ պակաս վանդալները 1998 թվականից հետեւողականորեն սկսեցին իրագործել Նախիջեւանի Ջուլֆա գավառում գտնվող հայկական պատմական գերեզմանոցի ոչնչացումը: 2005 թվականին արդեն հնագույն գերեզմանոցը, որը մարդկության մշակութային բացառիկ արժեքներից մեկն էր, ադրբեջանցի զինծառայողները հավասարեցրին հողին եւ վերածեցին ռազմական բազայի: Յոթ տարի շարունակ ադրբեջանական վանդալները ոչ միայն հողին հավասարեցրին Ջուղայի պատմական գերեզմանոցի բացառիկ խաչքարերը, այլեւ ոչնչացրին 9-ից 12-րդ դարերի Ամենափրկիչ վանքը, Պոմբլոզի ժամը, Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին եւ մշակութային այլ կոթողներ: Ադրբեջանի նպատակը մեկն էր՝ իսպառ վերացնել հայկական հետքը, այնուհետեւ իրենց բնորոշ ցինիզմով վերասրբագրել պատմությունը:
Հարգելի գործընկերներ, ուզում եմ հիշեցնել, որ դեռ 2007 թվականին պետք է տեղի ունենար ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության այցը Նախիջեւան, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղ, սակայն Ադրբեջանի շանտաժի պատճառով այցը տապալվեց: Թե՛ մեր Վեհաժողովը եւ թե՛ Եվրոպական խորհրդարանը բացի վանդալիզմի այդ աննախադեպ փաստն արձանագրելուց որեւէ գործուն եւ կոնկրետ քայլ այդպես էլ չարեցին, որպեսզի երբեւէ այլեւս նման վայրագություններ տեղի չունենան եւ քաղաքակիրթ մարդկության աչքի առաջ չոչնչացվի մի ողջ ժողովրդի մշակութային ժառանգություն:
Հարգելի գործընկերներ, միջազգային հանրության դեկլարատիվ հայտարարությունների եւ լռության պատճառով ոչնչացվեց մարդկության ամենահիասքանչ կոթողներից մեկը՝ Ջուղայի խաչքարերը: Հիմա այդ տարածքում ադրբեջանական հրոսակների հրաձգարանն է: Այս պահին, երբ մենք քննարկում ենք այս զեկույցը, ամեն րոպե աշխարհի այս կամ այն կետում մշակութային եղեռն է տեղի ունենում: Ես չեմ ուզում, որ վաղը մենք կրկին հավաքվենք ու, ինչպես Ջուղայի դեպքում եղավ, ասենք, որ մենք, ցավոք, կրկին ուշացանք:

Выступление члена делегации НС РА в ПАСЕ Н.Зограбян на летней сессии ПАСЕ
“Уважаемые коллеги, преднамеренное уничтожение культурного наследия и незаконный трафикинг сегодня более чем актуальная проблема, поскольку то, то делала и продолжает делать ИГИЛ в Ираке и Сирии – культурная катастрофа. Я присоединяюсь к автору доклада Стефану Шеннаху и призываю государства-члены Совета Европы, еще не подписавшие и не ратифицировавшие конвенцию “О преступлении в отношении культурных ценностей в государствах-членах СЕ”, считать это первоочередным вопросом повестки дня, а также ратифицировать конвенцию ЮНЕСКО “О защите культурных ценностей в период вооруженных конфликтов”.
То, что сделало и продолжает делать ИГИЛ на территориях в зоне своего контроля, грабя, уничтожая и продавая культурное наследие, - третий источник дохода международного терроризма после незаконной продажи оружия и наркотиков. Поэтому, уважаемые коллеги, я вновь с этой трибуны хочу задать вопрос, на который так и не дан ответ. Где были вы и где было международное сообщество, когда не меньшие вандалы, чем ИГИЛ, с 1998 года приступили к последовательному уничтожению армянского исторического кладбища Джуги (Джульфы) под Нахичеваном? В 2005 г. старейшее кладбище – одно из уникальных культурных ценностей человечества – сровняли с землей азербайджанские военнослужащие, развернув здесь военную базу. За семь лет азербайджанские вандалы не только сровняли с землей уникальные хачкары (крест-камни) исторического кладбища Джульфы, но и уничтожили здесь монастыри, церкви и другие культовые сооружения. Цель Азербайджана одна – искоренить армянские следы, затем с присущим им цинизмом переписать историю.
Уважаемые коллеги,   хочу напомнить: еще в 2007 г. должен был состояться визит наблюдательной миссии ПАСЕ в Нахичеван, а также в Нагорный Карабах, однако из-за шантажа Азербайджана поездка сорвалась. Как наша Ассамблея, так и Европарламент кроме констатации этого беспрецедентного факта вандализма так и не сделали какого-либо действенного и конкретного шага, чтобы никогда более подобных зверств не происходило и перед глазами цивилизованного человечества не уничтожалось бы культурное наследие целого народа.
Уважаемые коллеги,   из-за декларативных заявлений и молчания международного сообщества уничтожены одни из самых прекрасных сооружений человечества – хачкары Джуги. Сейчас там стрельбище азербайджанских банд. В этот миг, когда мы обсуждаем этот доклад, каждую минуту в той или иной точке мира происходит культурная катастрофа. Я не хочу, чтобы завтра мы вновь, как в случае с Джугой, собрались бы лишь для того, чтобы сказать: мы, к сожалению, опять опоздали”.